Vardagar kl. 9:00-14:00 når ni oss på telefon:
070-6700787
E-post: info@smyckestillbehor.se
Smyckestillbehör i Pajala AB
Tannavägen 41
98431 Pajala
Telefontid vardagar: 9.00-14.00
070-6700787
E-post: info@smyckestillbehor.se
I vår pärlbutik hittar du pärlor, smyckestillbehör, halvädelstenar och annat material för smyckestillverkning, både billiga baspärlor och dyrare märkesvaror.
En otroligt läcker cabochon av paua snäckskal med härligt skimrande färger. Epoxybehandlad yta som skyddar och ökar stabiliteten för cabochonen. Observera att cabochonen är platt och ej välvd, storlek 10x2mm. Säljs per styck. Ta gärna en titt på extrabilden nedan för att se hur cabochonen ser ut på en av våra fingerringar. Passformen behöver i vissa fall justeras för att du ska kunna sätta in cabochonen i våra infattningar. Det gör du lätt med en fil då snäckskal är ett ganska mjukt material. Kuriosa: På Nya Zeeland har paua snäckskal traditionellt använts för att stimulera kreativitet och fantasi.
29 FMG 3747 Cabochon, paua shell, purple, 10mm. Sold individually. https://smyckestillbehor.se/en/beads/gemstone-beads/cabochons/cabochons-cameos/cabochon-paua-shell-purple-10mm-sold-individually/